Genç Dergi olarak yayınlayacağımız yazılarda/haberlerde/röportajlarda aradığımız bazı kriterler var.

Bu kriterlere dikkat etmenizi rica ederiz.

1-) Bize yazı göndermeden önce şu noktaları mutlaka gözden geçirin: Genç Dergi bu sene 12. senesinde. Yani bu zaman zarfında birçok konu, çeşitli açılardan ele alındı. Yollayacağınız yazı mümkün olduğunca güncel ve gençlikle ilgili olursa daha isabetli davranmış olursunuz. Bununla birlikte mutlak bir "güncellik" takıntımız yoktur. Her zaman gündem olabilecek mevzuları ya da kadim konuları, "size has ve özgün" bir tarzda ele alırsanız yazınızın dergimize girmesi daha kolay olacaktır.

2-) Dergimizde okuyucuyu yazıya boğmamak için kelime sınırlarına dikkat etmenizi rica ediyoruz. Aksi takdirde yazıdan kesme ya da çıkarma yapmamız söz konusu olabiliyor. Bu yüzden, yazınızı yollamadan önce aşağıdaki kelime sınırlarına dikkat edip öyle yollamanızı rica ederiz. (Röportajlar ve diğer haberler de dahildir bu sınırlamaya.)

1 Sayfa Dergi Yazısı: Maksimum 400 Kelime

2 Sayfa Dergi Yazısı: Maksimum 800 Kelime

3-) Hayata dokunmayan, üzerinden epey zaman geçmiş, çok yerel kalan mevzuları mümkün olduğunca dergimize sokmamaya gayret ediyoruz. Bunlarla birlikte akıcılığı olmayan, işlediği konu hakkında yeni şeyler söylemeyen, akademik üslûpla yazılmış ya da üst perdeden nasihat gibi algılanabilecek yazılara da sıcak bakmadığımızı belirtmek isteriz. Bu bağlamda, yazınızı göndermeden önce bu kriterlere uyup uymadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

4-) Yapabilirseniz "araştırmacı dergicilik" ürünleri ortaya koymaya çalışın ve bir konuyu çeşitli açılardan inceleyip, öyle kaleme alın. Yani sadece bir yazı değil, yazınızla birlikte konuya paralel görüşler, yorumlar, tarihten alıntılar, konuyla ilgili yeni gelişmeler, kısa röportajlar vs. olursa memnun oluruz. Bu tarz yazılar GENÇ`te her zaman geçiş üstünlüğüne sahiptir.

5-) Varsa yeni bir köşe fikriniz, memnuniyetle değerlendirmeye hazırız. Dişe tırnağa dokunur yeniliklere kapımız her zaman açık.

6-) Mümkün olduğunca "bilgi" içerikli yazılar tercihimizdir. Şahsi ve indî denemeler yerine bilgilerinizi kendi üslubunuzla harmanlayabildiğiniz yazılarınız genele hitap etme bakımından daha başarılı olacaktır, bu noktaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

7-) Göndereceğiniz yazılar mutlaka WORD dosyası olarak eklenmeli ve öyle gönderilmelidir. Dosya büyüklüğü ise 1 megabayt`ı geçmemelidir. İmla kurallarına dikkat edilmemiş, başlığı ve yazarı olmayan, karışık bir düzen içinde yollanan, mantık hatalarına çok sık rastlanan yazılar değerlendirmelere alınmayacaktır.

8-) Herhangi bir internet sitesinde ya da dergide yayınlamış yazınızı lütfen bize göndermeyin. Okuyucularımıza her zaman yeni ve taze bir içerik sunmak istiyoruz. Bu yüzden, GENÇ`e yolladığınız yazının GENÇ`e özel olmasını rica ederiz.

9-) Dergimizde şiir yayınlanmamaktadır.

10-) Grafik ve tasarım aşamasında ciddi sıkıntılar yaşamamak için, sizlerden ricamız her ayın en geç 10`unda yazılarınızı gönderin. (Örneğin Mart sayısında yazınızın çıkmasını istiyorsanız, en geç 10 Şubat`ta yazınızı yollamanız gerekmektedir.)

11-) Tüm bu şartlara uygun olan yazılarınız, Genç Dergi Yayın Kurulu`nda değerlendirilecek ve büyük bir ihtimalle onaylanacaktır. Ardından da yazınız dergide yayınlanacaktır.